Patron
Dr. Krystian Tkaczewski – polski wirtuoz fortepianu – na scenie międzynarodowej zaistniał w roku 2007 po debiucie w Carnegie Hall, który został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność i krytyków muzycznych w USA . Recenzent New York Concert Review – Anthony Aibel napisał m.in: „Tkaczewski w elegancki i pełny wyczucia smaku sposób wykonał Toccatę Bacha pokazując głęboką wiedze na temat barkowej ornamentacji i frazowania. Mazurki Szymanowskiego były wybornie kształtowane, ukazując wszystkie odcienie i kontrasty dynamiczne. Chopin Tkaczewskiego był pełen ciekawej dynamiki, grany z pasją, soczystym dźwiękiem bez nadużywania pedału i zbędnej pretensjonalności. W etiudach Rachmaninowa Tkaczewski zademonstrował elektryzującą technikę. Pokazał znakomitą artykulację i wszystkie
detale były wykonane w sposób niezachwiany. Pomysły interpretacyjne Tkaczewskiego sprawiły, że przydługa i czasem nudnawa sonata Rachmaninowa nabrała nowej przejrzystości. Tkaczewski śpiewał liniami melodycznymi, a nie odgrywał pojedynczych dźwięków, jak zwykła to robić większość pianistów. Świetną konstrukcje miała również Toccata Prokofiewa. Jego recital tutaj (Carnegie Hall) pokazał jego oddanie i naturalny talent do wykonywania muzyki jego ojczystego kraju ….”
Artysta urodził się w Tarnowie w 1980 r. Edukację muzyczną rozpoczął w Szkole Muzycznej im. Paderewskiego w Tarnowie w klasie J. Iwaneczko. Po ukończeniu Zespołu Szkól Muzycznych w Warszawie w klasie G. Weiss i P. Skrzypka, rozpoczął studia w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie Olgi Rusiny (dyplom magistra sztuki 2004) W roku 2007 Krystian Tkaczewski otrzymał Graduate Professional Diploma na University of Hartford Hartt School, W roku 2014, Krystian Tkaczewski otrzymał tytuł Doktora Sztuk Muzycznych, studiując u słynnej pianistki Oxana Yablonskaya. Ponadto otrzymał on nagrodę Regents Honor Award dla najlepszego doktoranta Hartt School oraz zaproszenie do prestiżowej narodowej organizacji muzycznej Pi Kappa Lambda.
Dr. Krystian Tkaczewski jest laureatem wielu konkursów pianistycznych, m.in.:
-
2000 Międzynarodowy Konkurs " Konzerteum" w Atenach - II nagroda
-
2001 Europejski Konkurs Pianistyczny w Bari - Grand Prix
-
2001 Międzynarodowy Konkurs Interfest-Bitola w Macedonii –I nagroda
-
2002 - Międzynarodowy Konkurs Delia Steinberg w Madrycie II nagroda
-
2006 CSMTA Young Artist Piano Competition w Hartford - I nagroda
-
2006 Bradshaw & Buono Piano Competition w Nowym Yorku - I nagroda
-
2006 Artists International Music Competition w Nowym Yorku - Zwycięzca
-
2006 Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Mariańskich Łaźniach - Finalista
-
2007 Joyce Dutka Instrumental Competition w Nowym Yorku – II nagroda
-
2007 Bradshaw and Buono International Piano Competition w Nowym Yorku – II nagroda
-
2008 Web Concert Hall Competition w Nowym Jorku- Finalista
-
2010 Jose Iturbi Piano Competition Los Angeles- Finalista
Krystian wziął również udział w prestiżowych konkursach w Montrealu i Xiamen, Chiny.
Pianista występował w festiwalach i ważnych centrach muzycznych na całym świecie: Carnegie Hall, Steinway Hall, Merkin Hall, Dame Myra Hess Memorial Series, Schoenberg Hall (Los Angeles), Kościuszko Foundation, Teatro Nacional, Panama, Hong Tail Hall, Xiamen, Syrian Opera House, Al Hussein Cultural Center, Amman, Cziffra Hall, Paris, Salle Peletier, Montreal, Sala Villanueva, Mexico, Festiwal Chopinowski w Gaming, El Paso Chopin Festival, Festiwal Chopinowski w Budapeszcie, Festiwal Chopinowski w Antoninie, Lato z Chopinem w Busku Zdroju, Forum Chopinowskie we Wrocławiu, Interfest Bitola w Macedonii, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Floralia Muzyczne w Powsinie, Tydzień
Talentów w Tarnowie, Festiwal Laureatów Konkursów w Katowicach oraz w koncertach chopinowskich w Żelazowej Woli i w Łazienkach Krὀlewskich
Krystian jest jurorem wielu prestiżowych konkursów pianistycznych: Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Hartford, Golden Key Festival w New Jersey, Debut International Piano Competition w Carnegie Hall, Solhi Al Wadi Piano Competition w Damaszku, Międzynarodowy Konkurs Rosario Marciano w Wiedniu, Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Budapeszcie, Osaka
International Music Competition, American Liszt Piano Competition w Los Angeles, International Russian Music Competition w San Jose, Western Australia Piano Competition w Perth, Ibla Prize w Raguza, Her Princess Lalla Meryem International Piano Competition w Rabat, Maroko, Chopin Competition of Asia w Japonii.
Artysta koncertował w 30 krajach na pięciu kontynentach: Polska, USA, Kanada, Meksyk, Panama, Chiny, Japonia, Singapur, Malezja, Tajlandia, Indonezja, Filipiny, Wietnam, Australia, Azerbejdżan, Syria, Jordania, Maroko, Niemcy, Austria, Czechy, Francja, Hiszpania, Grecja, Macedonia, Włochy, Andorra, Holandia, Węgry i Kosowo Dr. Krystian Tkaczewski wystąpił z takimi orkiestrami jak: Polska Orkiestra Radiowa,
Filharmonia Wrocławska, Hartford Symphony Orchestra, Connecticut Virtuosi, Tarnowska Orkiestra Kameralna, Leopoldinum, Wrocławska Orkiestra Kameralna, pod batutą takich dyrygentów jak: E. Cumming, Ł. Borowicz, Z.Graca, M. Gawroński, W.Rodek, M.Kolaska, K. Górski i A.Mackiewicz.
Dr. Krystian Tkaczewski jest również często zapraszany jako wykładowca kursów mistrzowskich na Uniwersytetach w USA, Chinach, Japonii, Australii, Singapurze, Malezji, Tajlandii, Indonezji i Wietnamie. Jego unikalna prezentacja na temat interpretacji Mazurków Fryderyka Chopina cieszy się ogromnym zainteresowaniem instytucji muzycznych na całym świecie.
Za swoją artystyczną działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień: Stypendium Ministra Kultury Młoda Polska, Stypendium Twórcze Ministra Kultury, Stypendium Prezydenta Miasta Tarnowa, Hartt Talent Award, Evelyn Bonar Storrs scholarship, Polish-Slavic Credit Union Scholarship, Joyce Dutka Award, Tadeusz Sendzimir Memorial Fund. W 2012 Krystian Tkaczewski został nagrodzony za swą działalność kulturalną przez Gubernatora Stanu Connecticut i Sekretarza Stanu Connecticut. Artysta otrzymał prestiżowe Wyróżnienie Kongresu USA, za „inspirowanie muzyką Chopina pianistów z całego świata”. W 2015 otrzymał szreg preztiżowych nagrὀd: Tytuł Ambasadora Tarnowa, za promowanie miasta na całym świecie, Odznakę Honorową
Ministra Kultury „Zasłużony dla Kultury Polskiej,” Srebrną Ozdnakę Honorową miłośnikὀw Buska-Zdroju.
Dr. Krystian Tkaczewski jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków w Warszawie oraz dyrektorem artystycznym Connecticut Chopin Foundation. Jest również założycielem, dyrektorem artystycznym i przewodniczącym jury Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Hartford, CT. W 2016 rozpocznie się kolejny konkurs założony przez dr Krystiana Tkaczewskiego- Paderewski International Piano Competition w West Hartford. Ponadto w sierpniu 2016 odbędzie się pierwszy festiwal- Ambasador Tarnowa, Maestro Krystian Tkaczewski i jego goście w Tarnowie. W lipcu 2016 odbędzie się rὀwnież pierwszy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Krystiana Tkaczewskiego w Busku-Zdroju.
Od lipca 2014, dr. Krystian Tkaczewski pełni funkcję dyrektora artystycznego
międzynarodowego festiwalu „Lato z Chopinem-Barbara Hesse-Bukowska in memoriam,” na prośbę założycielki festiwalu profesor Barbary Hesse-Bukowskiej.
Dr. Krystian Tkaczewski otrzymał stały pobyt w USA w prestiżowej kategorii „wybitne zasługi dla sztuki”- należąc wg Urzędu Imigracji USA do małego procenta najwybitniejszych ekspertów w muzyce.
W 2013 roku ukazała się debiutancka płyta Krystiana Tkaczewskiego dla Acte Prealable z utworami Chopina, Rachmaninowa, Musorgskiego, i Mendelssohna/Horowitza. Album spotkał się za znakomitym odbiorem krytyki, gdzie brytyjski magazyn Music Web International napisał: …Tkaczewski jest znakomitym pianistą…. Gdy tylko zaczyna grać początek sonaty Rachmaninowa, ukazuje się jego głęboka muzyczna ekspresja i niezwykle opanowana technika. Transkrypcja Marsza Weselnego jest wykonana w sposób elegancki, podkreślając cechy muzyki Mendelsohna. Sonata Rachmaninowa i Obrazki z Wystawy są szczególnie satysfakcjonujące, będąc kompendium znakomitego frazowania i wirtuozerii podporządkowanej muzyce. Z kolei Muzyka 21 napisał: …Tkaczewski doskonale podkreśla emocjonalny początek z wyraźnie zarysowanym tematem, który później przechodzi pod palcami subtelnie, niczym na wzór chopinowskich utworów, w spokojny i delikatny drugi temat w piano. Utwory Chopina dzięki płynnemu prowadzeniu tematów, doskonale wyważonemu rubato, czy po prostu delikatnemu piano, wykonanie Tkaczewskiego może śmiało stać się taka idealną interpretacją. Wielka Brama Kijowska zagrana monumentalnie ale nieprzesadnie z doskonale wyważoną dynamiką sprawia, ze wysłuchamy ja więcej niż jeden raz.